| Part Number | UBC1V331MNS1MS |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 150°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency | 435.5mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 650mA @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.571" (14.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
In Stock: 15000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
In Stock: 200
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
In Stock: 500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
In Stock: 500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD
In Stock: 0