Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCX1D151MCL1GS
Nichicon PCX1D151MCL1GS
Part Number
PCX1D151MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 20V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Nichicon
    0.57494/pcs
  • 400 pcs
    0.57494/pcs
  • 800 pcs
Product Parameter
Part NumberPCX1D151MCL1GS
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency2.2A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)