Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCV1V121MCL2GS
Nichicon PCV1V121MCL2GS
Part Number
PCV1V121MCL2GS
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 35V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Nichicon
    0.79842/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPCV1V121MCL2GS
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Applications-
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency3.7A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)