Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCV1D181MCL2GS
Nichicon PCV1D181MCL2GS
Part Number
PCV1D181MCL2GS
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 20V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Nichicon
    0.69132/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPCV1D181MCL2GS
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Applications-
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency3.1A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)