Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCS0G151MCL1GS
Nichicon PCS0G151MCL1GS
Part Number
PCS0G151MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Nichicon
Product Parameter
Part NumberPCS0G151MCL1GS
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Applications-
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency2.2A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Related Products
PCS0G151MCL1GS
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD