Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCR1D151MCL1GS
Nichicon PCR1D151MCL1GS
Part Number
PCR1D151MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 20V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Nichicon
Product Parameter
Part NumberPCR1D151MCL1GS
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)39 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency1.2A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)