Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCR0J181MCL1GS
Nichicon PCR0J181MCL1GS
Part Number
PCR0J181MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 6.3V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Nichicon
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPCR0J181MCL1GS
Part StatusObsolete
TypePolymer
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency900mA @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)