Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCF1A151MCL1GS
Nichicon PCF1A151MCL1GS
Part Number
PCF1A151MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V SMD
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Nichicon
    0.29113/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPCF1A151MCL1GS
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency3.3A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)