Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCF0J151MCL1GS
Nichicon PCF0J151MCL1GS
Part Number
PCF0J151MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Nichicon
Product Parameter
Part NumberPCF0J151MCL1GS
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency3.2A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)