| Part Number | PCF0E152MCL1GS |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 1500µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 2.5V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 13 mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | - |
| Ripple Current - High Frequency | 4.7A @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 100UF 20% 2.5V SMD
In Stock: 1000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 1500UF 2.5V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 1500UF 2.5V SMD
In Stock: 400
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
In Stock: 1000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V SMD
In Stock: 0