| Part Number | LGY2W331MELC |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 450V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 1.38A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.587A @ 50kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
In Stock: 118
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP
In Stock: 146
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP
In Stock: 225
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
In Stock: 210
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
In Stock: 131
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
In Stock: 178
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
In Stock: 233
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
In Stock: 368