| Part Number | 2PD601ART,235 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 250mV @ 10mA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 210 @ 2mA, 10V |
| Power - Max | 250mW |
| Frequency - Transition | 100MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | TO-236AB (SOT23) |
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: TRANS NPN 50V 0.1A SOT-23
In Stock: 69000
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: TRANS NPN 50V 0.1A SOT-23
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: TRANS NPN 50V 0.1A SOT23-3
In Stock: 2033
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: TRANS NPN 50V 0.1A SOT23-3
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: TRANS NPN 50V 0.1A SOT323
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: TRANS NPN 50V 0.1A SOT-23
In Stock: 0