Home Product Index Power Supplies - Board Mount DC DC Converters MGJ6D241510LMC-R13
Murata Power Solutions Inc. MGJ6D241510LMC-R13
Part Number
MGJ6D241510LMC-R13
Manufacturer
Murata Power Solutions Inc.
Description
DC/DC 6W SM 24-15/10V LOW
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
DC DC Converters
Murata Power Solutions Inc
    7.65503/pcs
  • 140 pcs
Product Parameter
Part NumberMGJ6D241510LMC-R13
Part StatusActive
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-10V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)240mA, 240mA
Power (Watts)6W
Voltage - Isolation5.2kV (5200V)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
FeaturesSCP, UVLO
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency81%
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension1.57" L x 1.09" W x 0.37" H (40.0mm x 27.8mm x 9.4mm)