Home Product Index Power Supplies - Board Mount DC DC Converters MGJ1D051505MPC-R7
Murata Power Solutions Inc. MGJ1D051505MPC-R7
Part Number
MGJ1D051505MPC-R7
Manufacturer
Murata Power Solutions Inc.
Description
DC/DC CONVERTER 15V -5V 1W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
DC DC Converters
Murata Power Solutions Inc
In Stock 200 pcs
    3.22500/pcs
  • 80 pcs
    3.22500/pcs
  • 160 pcs
  • 400 pcs
  • 560 pcs
Product Parameter
Part NumberMGJ1D051505MPC-R7
Part StatusActive
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts)1W
Voltage - Isolation5.2kV (5200V)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency0.635
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.78" L x 0.59" W x 0.17" H (19.7mm x 15.0mm x 4.4mm)