| Part Number | 13R103C |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | - |
| Inductance | 10µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating | 3A |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 31 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Test | 1kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.374" Dia (9.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.532" (13.50mm) |
Manufacturer: JST Sales America Inc.
Description: RIZ CONNECTOR
In Stock: 50