Home Product Index Crystals, Oscillators, Resonators Crystals XRCPB30M000F2P00R0
Murata Electronics North America XRCPB30M000F2P00R0
Part Number
XRCPB30M000F2P00R0
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CRYSTAL 30.0000MHZ 6PF SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Crystals
Product Parameter
Part NumberXRCPB30M000F2P00R0
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency30MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)