Home Product Index Circuit Protection PTC Resettable Fuses PRG21BB220MB1RK
Murata Electronics North America PRG21BB220MB1RK
Part Number
PRG21BB220MB1RK
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
THERMISTOR PTC 22 OHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PTC Resettable Fuses
Product Parameter
Part NumberPRG21BB220MB1RK
Part StatusActive
TypeCeramic
Voltage - Max20V
Current - Max1.1A
Current - Hold (Ih) (Max)44mA
Current - Trip (It)91mA
Time to Trip-
Resistance - Initial (Ri) (Min)-
Resistance - Post Trip (R1) (Max)-
Resistance - 25°C (Typ)22 Ohm
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)