Home Product Index Audio Products Alarms, Buzzers, and Sirens PKM22EPTH2001-B0
Murata Electronics North America PKM22EPTH2001-B0
Part Number
PKM22EPTH2001-B0
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
AUDIO PIEZO TRANSDUCER TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Alarms, Buzzers, and Sirens
    0.61500/pcs
  • 10 pcs
    0.53200/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPKM22EPTH2001-B0
Part StatusActive
Driver CircuitryTransducer, Externally Driven
Input TypePeak-Peak Signal
Voltage - Rated3V
Voltage Range-
Frequency2kHz
TechnologyPiezo
Operating ModeSingle Tone
Duration-
Sound Pressure Level (SPL)70dB @ 3V, 10cm
Current - Supply-
Port LocationSide
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Approvals-
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPC Pins
Size / Dimension0.866" L x 0.276" W (22.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)