Home Product Index Circuit Protection Inrush Current Limiters (ICL) NTPAA5R1LD6A0
Murata Electronics North America NTPAA5R1LD6A0
Part Number
NTPAA5R1LD6A0
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
ICL 5.1 OHM 15% 2.5A 10MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Inrush Current Limiters (ICL)
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberNTPAA5R1LD6A0
Part StatusActive
R @ 25°C5.1 Ohm
Tolerance±15%
Current - Steady State Max2.5A
R @ Current-
Diameter0.394" (10mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)