Home Product Index Filters Feed Through Capacitors NFM15CC223C1A3D
Murata Electronics North America NFM15CC223C1A3D
Part Number
NFM15CC223C1A3D
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP FEEDTHRU 0.022UF 10V 0402
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Feed Through Capacitors
Product Parameter
Part NumberNFM15CC223C1A3D
Part StatusActive
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Current1A
DC Resistance (DCR) (Max)40 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Insertion Loss-
Temperature Coefficient-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height (Max)0.020" (0.50mm)