Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors LQW2UAS12NJ00L
Murata Electronics North America LQW2UAS12NJ00L
Part Number
LQW2UAS12NJ00L
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Product Parameter
Part NumberLQW2UAS12NJ00L
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreAir
Inductance12nH
Tolerance±5%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant3.3GHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.103" L x 0.096" W (2.62mm x 2.45mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)