Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors LQP18MN1N3C02D
Murata Electronics North America LQP18MN1N3C02D
Part Number
LQP18MN1N3C02D
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
FIXED IND 1.3NH 300MA 300 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Product Parameter
Part NumberLQP18MN1N3C02D
Part StatusActive
TypeThick Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.3nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq17 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test500MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)