Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors LLL185R71A104KA01L
Murata Electronics North America LLL185R71A104KA01L
Part Number
LLL185R71A104KA01L
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0306
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberLLL185R71A104KA01L
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0306 (0816 Metric)
Size / Dimension0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)