Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors KCM55TR7YA336MH01L
Murata Electronics North America KCM55TR7YA336MH01L
Part Number
KCM55TR7YA336MH01L
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CERAMIC 33UF 35V X7R 20% SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
    0.92881/pcs
  • 400 pcs
    0.92881/pcs
  • 800 pcs
Product Parameter
Part NumberKCM55TR7YA336MH01L
Part StatusActive
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseSMD, J-Lead
Size / Dimension0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.197" (5.00mm)