Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors GRM0225C1C110JA03L
Murata Electronics North America GRM0225C1C110JA03L
Part Number
GRM0225C1C110JA03L
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 11PF 16V C0G/NP0 01005
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
Product Parameter
Part NumberGRM0225C1C110JA03L
Part StatusActive
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)