Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors GC321AD72E103KX01D
Murata Electronics North America GC321AD72E103KX01D
Part Number
GC321AD72E103KX01D
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 10000PF 250V X7T 0805
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
Product Parameter
Part NumberGC321AD72E103KX01D
Part StatusActive
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7T
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Lead Style-
Related Products
GC321AD72E103KX01D
Manufacturer: Murata Electronics North America
Description: CAP CER 10000PF 250V X7T 0805