Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors GA342QR7GD102KW01L
Murata Electronics North America GA342QR7GD102KW01L
Part Number
GA342QR7GD102KW01L
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 1808
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
Product Parameter
Part NumberGA342QR7GD102KW01L
Part StatusActive
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
RatingsY3
ApplicationsSafety
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)