Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors ECASD90J337M009K00
Murata Electronics North America ECASD90J337M009K00
Part Number
ECASD90J337M009K00
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V SMD
Product Parameter
Part NumberECASD90J337M009K00
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency3.4A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)