Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors ECASD41C156M040K00
Murata Electronics North America ECASD41C156M040K00
Part Number
ECASD41C156M040K00
Description
CAP ALUM POLY 15UF 20% 16V SMD
Product Parameter
Part NumberECASD41C156M040K00
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency1A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)