Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors ECASD40D157M009K00
Murata Electronics North America ECASD40D157M009K00
Part Number
ECASD40D157M009K00
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 2V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Product Parameter
Part NumberECASD40D157M009K00
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency3A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)