Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors DHS4E4A802KT2B
Murata Electronics North America DHS4E4A802KT2B
Part Number
DHS4E4A802KT2B
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 8000PF 10KV N4700 DISK
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
In Stock 437 pcs
    31.10500/pcs
  • 2 pcs
Product Parameter
Part NumberDHS4E4A802KT2B
Part StatusActive
Capacitance8000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10000V (10kV)
Temperature CoefficientN4700
Operating Temperature20°C ~ 85°C
FeaturesHigh Voltage
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeRequires Holder
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension2.362" Dia x 0.689" L (60.00mm x 17.50mm)