Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors DEC1X3J150JA3B
Murata Electronics North America DEC1X3J150JA3B
Part Number
DEC1X3J150JA3B
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 15PF 6.3KV SL RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
    0.09732/pcs
  • 750 pcs
Product Parameter
Part NumberDEC1X3J150JA3B
Part StatusActive
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6300V (6.3kV)
Temperature CoefficientSL
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
FeaturesHigh Voltage
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)