Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors DE2F3KY103MB3BU02F
Murata Electronics North America DE2F3KY103MB3BU02F
Part Number
DE2F3KY103MB3BU02F
Description
CAP CER 10000PF 300VAC RADIAL
In Stock 170 pcs
    0.31500/pcs
  • 10 pcs
    0.22250/pcs
Product Parameter
Part NumberDE2F3KY103MB3BU02F
Part StatusActive
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)