Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors DE1B3KX151KA4BP01F
Murata Electronics North America DE1B3KX151KA4BP01F
Part Number
DE1B3KX151KA4BP01F
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 150PF 300VAC RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
In Stock 615 pcs
    0.19000/pcs
  • 10 pcs
    0.13250/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberDE1B3KX151KA4BP01F
Part StatusActive
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientB
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Features-
RatingsX1, Y1
ApplicationsSafety
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)