Home Product Index Filters Ferrite Beads and Chips BLM02BX121SN1D
Murata Electronics North America BLM02BX121SN1D
Part Number
BLM02BX121SN1D
Manufacturer
Murata Electronics North America
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 01005 1LN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ferrite Beads and Chips
Product Parameter
Part NumberBLM02BX121SN1D
Part StatusActive
Filter TypeSignal Line
Number of Lines1
Impedance @ Frequency120 Ohm @ 100MHz
Current Rating (Max)350mA
DC Resistance (DCR) (Max)500 mOhm
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.009" (0.22mm)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)