Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLCE7.5AE3
Microsemi Corporation MXLCE7.5AE3
Part Number
MXLCE7.5AE3
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC CASE1
Microsemi Corporation
    11.63590/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLCE7.5AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency100pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)