Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLCE11AE3
Microsemi Corporation MXLCE11AE3
Part Number
MXLCE11AE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC CASE1
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    11.47080/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLCE11AE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency100pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)