Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLCE160AE3
Microsemi Corporation MXLCE160AE3
Part Number
MXLCE160AE3
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC CASE1
Product Parameter
Part NumberMXLCE160AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency90pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)