Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs - Modules MSFC130-12
Microsemi Corporation MSFC130-12
Part Number
MSFC130-12
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
MOD THYRISTOR DIODE DBLR 130A D1
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs - Modules
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberMSFC130-12
Part StatusObsolete
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - On State (It (AV)) (Max)130A
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)4700A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)