Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MART100KP48CA
Microsemi Corporation MART100KP48CA
Part Number
MART100KP48CA
Description
TVS DIODE 48VWM 94.3VC CASE5A
Microsemi Corporation
In Stock 65 pcs
    23.92000/pcs
  • 10 pcs
    22.37000/pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberMART100KP48CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp94.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse100000W (100kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageCase 5A (DO-204AR)