Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MART100KP110CA
Microsemi Corporation MART100KP110CA
Part Number
MART100KP110CA
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 110VWM 216VC CASE5A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberMART100KP110CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp216V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse100000W (100kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageCase 5A (DO-204AR)