Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MART100KP250A
Microsemi Corporation MART100KP250A
Part Number
MART100KP250A
Description
TVS DIODE 250VWM 493VC CASE5A
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberMART100KP250A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)250V
Voltage - Breakdown (Min)278V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp493V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse100000W (100kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageCase 5A (DO-204AR)