Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MALCE26AE3
Microsemi Corporation MALCE26AE3
Part Number
MALCE26AE3
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC AXIAL
Product Parameter
Part Number MALCE26AE3
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)