Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MALCE120A
Microsemi Corporation MALCE120A
Part Number
MALCE120A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberMALCE120A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency90pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)