Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single DSB0.2A20
Microsemi Corporation DSB0.2A20
Part Number
DSB0.2A20
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 200MA DO35
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberDSB0.2A20
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F50pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
Related Products
DSB0.2A20
Manufacturer: Microsemi Corporation
Description: DIODE SCHOTTKY 20V 200MA DO35