Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays APTM100A40FT1G
Microsemi Corporation APTM100A40FT1G
Part Number
APTM100A40FT1G
Description
MOSFET 2N-CH 1000V 21A SP1
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Microsemi Corporation
In Stock 464 pcs
Product Parameter
Part NumberAPTM100A40FT1G
Part StatusActive
FET Type2 N-Channel (Half Bridge)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C21A
Rds On (Max) @ Id, Vgs480 mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs305nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds7868pF @ 25V
Power - Max390W
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)