Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Bridge Rectifiers APTDR40X1601G
Microsemi Corporation APTDR40X1601G
Part Number
APTDR40X1601G
Description
RECT BRIDGE MOD 3PHASE 1600V SP1
Family
Diodes - Bridge Rectifiers
Microsemi Corporation
    12.95725/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberAPTDR40X1601G
Part StatusActive
Diode TypeThree Phase
TechnologyStandard
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 40A
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1600V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Related Products
APTDR40X1601G
Manufacturer: Microsemi Corporation
Description: RECT BRIDGE MOD 3PHASE 1600V SP1