Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - FETs, MOSFETs - Single APT51M50J
Microsemi Corporation APT51M50J
Part Number
APT51M50J
Description
MOSFET N-CH 500V 51A SOT-227
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Microsemi Corporation
In Stock 177 pcs
    14.18000/pcs
  • 10 pcs
    13.11450/pcs
  • 25 pcs
Product Parameter
Part NumberAPT51M50J
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C51A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs290nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds11600pF @ 25V
Vgs (Max)±30V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)480W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs75 mOhm @ 37A, 10V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)