Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Arrays APT15D100BHBG
Microsemi Corporation APT15D100BHBG
Part Number
APT15D100BHBG
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE ARRAY GP 1000V 15A TO247
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberAPT15D100BHBG
Part StatusObsolete
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.3V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)260ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 1000V
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C