Home Product Index Fans, Thermal Management DC Fans MQ6038E12B-FSR
Mechatronics Fan Group MQ6038E12B-FSR
Part Number
MQ6038E12B-FSR
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
DC Fans
Mechatronics Fan Group
In Stock 207 pcs
    8.52500/pcs
  • 10 pcs
    8.11700/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberMQ6038E12B-FSR
Part StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H
Width38.00mm
Air Flow69.2 CFM (1.96m³/min)
Static Pressure2.111 in H2O (525.8 Pa)